20240412 060835821 iOS
Ανακοινώσεις Εκδηλώσεις - Δράσεις

«Έξυπνοι στον ήλιο με ασφάλεια»

Την Παρασκευή 12 Απριλίου οι μαθητές/τριες των Γ & Δ τάξεων παρακολουθήσαν την ενημερωτική δράση «Έξυπνοι στον ήλιο με ασφάλεια». Η δράση είχε σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα αναγνώρισης της ωφέλειας αλλά και των κινδύνων που η ηλιακή ακτινοβολία προκαλεί τόσο στη φύση και στο περιβάλλον, όσο και στον οργανισμό και στο δέρμα με στόχο να συμβάλει στην κατάλληλη λήψη μέτρων πρόληψης και φροντίδας που οι γονείς αλλά και τα παιδιά οφείλουν να λαμβάνουν, ανάλογα με τη χρονική περίοδο και τη δραστηριότητα.

Ευχαριστούμε τους Επισκέπτες Υγείας και Νοσηλευτές του Κέντρου Υγείας Καλλιθέας για το εξαιρετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα που πρόσφεραν στους μαθητές μας. Όπως και για το «Αγωγή Στοματικής Υγείας» που παρουσίασαν στους μαθητές των Α΄& Β΄ τάξεων και το «Προαγωγή Εθελοντικής Αιμοδοσίας» που παρουσίασαν στους μαθητές της Ε΄ τάξης. Όλα τα προγράμματα άφησαν άριστες εντυπώσεις στους μαθητές/τριες και στους εκπαιδευτικούς που τα παρακολούθησαν.